NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE ISLE OF WIGHT

Plusem bycia na wyspie, życia na niej czy spędzania wakacji, jest to, że zawsze można znaleźć dla siebie plażę. Wolisz ciszę i spokój, a może potrzebujesz wypożyczalni sprzętu? Chcesz popływać i potrzebujesz spokojnej wody, a może odrobiny wiatru i fal żeby móc surfować? Jedno z moich ulubionych miejsc na ziemi – Isle of Wight, ma plaże dla każdego. Co więcej – czasami również pogodę dla każdego. Na wyspie, na której przejechanie najdłuższego odcinka drogi zajmuje mniej niż godzinę, zdarza się, że można wybierać między słońcem a deszczem, między ciepłem i mgłą. Dzisiaj jednak, w tym wpisie, będzie tylko ładna pogoda. I najpiękniejsze plaże IOW. Wiele z nich nagrodzonych zostało w przeglądach magazynów turystycznych i plebiscytach.

ALLUM BAY

Allum Bay, czyli zatoka Allum jest znana z dwóch powodów. Po pierwsze startują z niej rejsy do Needles, jednej z większych atrakcji turystycznych IOW. Po drugie – słynne są kolorowe piaski zatoki.

SANDOWN I YAVERLAND

Miasteczko Sandown znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy. Może się pochwalić długą, piaszczystą plażą z zapleczem w postaci sklepów, czy wypożyczalni sprzętu. Yaverland – na północ od Sandown, jest centrum sportów wodnych wyspy. Jest to jedna z najpopularniejszych plaż. Parking jest tylko płatny i często brak na nim miejsca w sezonie i w dni wolne od pracy. Mimo tego warto ją odwiedzić, a chcąc uniknąć szukania miejsca parkingowego w Sandown, dojechać do Shanklin i stamtąd przejść się wzdłuż wybrzeża.

BBC best beach 2019 UK

Plaża roku 2019 UK

Ukryta w cichej zatoce piaszczysta plaża, molo, rozrywka dla najmłodszych i muzeum dinozaurów. Świetne miejsce do opalania się, do uprawiania sportów wodnych, spacerów czy szukania śladów dinozaurów.

W Sandown jest wszystko, czego potrzeba na wakacjach. Być może dlatego Magazyn BBC Countryfile wybrał plażę w Sandown plażą roku 2019 w Wielkiej Brytanii.

STEEPHILL COVE I VENTNOR

Plaża w Ventnor nie jest duża, ale nie jest też specjalnie oblegana – co jest o tyle dziwne, że to miejscowość głównie turystyczna. Możliwe, że plaża przegrywa konkurencję z innymi atrakcjami takimi jak ogrody botaniczne. Ventnor słynie z charakterystycznego mikroklimatu dalekiego od tego, co kojarzy nam się z Anglią. Część śródziemnomorskiej roślinności podziwiać można w trakcie spaceru, który bardzo polecam – do Steephill Cove.

Ventnor Beach IOW
Plaża w Ventnor

Malutka zatoczka Steephill to zbitek drewnianych chatek, łodek, klatek do połowu krabów i ludzi z iście karaibskim podejściem do życia. Wygląda jakby czas tam się zatrzymał i nigdy nie zamierzał ruszać. Można usiąść ze szklanką lokalnego piwa, delektować się świeżo złowionym krabem, a nawet zanocować w jednym z pokoi latarni.

BLACKGANG CHINE – mój faworyt na Isle of Wight

Jedna z moich ulubionych plaż mieści się w okolicy Blackgang Chine. Co ciekawe nie jest ona wymieniona w przewodniku po plażach wyspy. Może to jest powodem, dla którego jest ona prawie pusta. Z pewnością nie odejmuje jej to uroku.

IOW Blackgang
Plaża w okolicy Blackgang Chine, IOW

Do plaży dotarliśmy spacerem wzdłuż wybrzeża prowadzącym od latarni St.Catherine’s. Podejrzewam, że w czasie przypływu ta trasa może być niedostępna.

Watershoot Isle of Wight
Zatoka Watershoot, IOW, po drodze do plaży Blackgang

Droga powrotna prowadziła górą, przez lasy i wzgórza. Chociaż była może mniej ekscytująca, ale równie piękna.

Isle of Wight
W drodze z plaży Blackgang do St. Catherine’s

Możesz również polubić