Isle of Wight, UK,  Travel,  Wielka Brytania

NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE ISLE OF WIGHT

Plusem bycia na wyspie, życia na niej czy spędzania wakacji, jest to, że zawsze można znaleźć dla siebie plażę. Wolisz ciszę i spokój, a może potrzebujesz wypożyczalni sprzętu? Chcesz popływać i potrzebujesz spokojnej wody, a może odrobiny wiatru i fal żeby móc surfować? Jedno z moich ulubionych miejsc na ziemi – Isle of Wight, ma plaże dla każdego. Co więcej – czasami również pogodę dla każdego. Na wyspie, na której przejechanie najdłuższego odcinka drogi zajmuje mniej niż godzinę, zdarza się, że można wybierać między słońcem a deszczem, między ciepłem i mgłą. Dzisiaj jednak, w tym wpisie, będzie tylko ładna pogoda. I najpiękniejsze plaże IOW. Wiele z nich nagrodzonych zostało w przeglądach magazynów turystycznych i plebiscytach.

ALLUM BAY

Allum Bay, czyli zatoka Allum jest znana z dwóch powodów. Po pierwsze startują z niej rejsy do Needles, jednej z większych atrakcji turystycznych IOW. Po drugie – słynne są kolorowe piaski zatoki.

SANDOWN I YAVERLAND

Miasteczko Sandown znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy. Może się pochwalić długą, piaszczystą plażą z zapleczem w postaci sklepów, czy wypożyczalni sprzętu. Yaverland – na północ od Sandown, jest centrum sportów wodnych wyspy. Jest to jedna z najpopularniejszych plaż. Parking jest tylko płatny i często brak na nim miejsca w sezonie i w dni wolne od pracy. Mimo tego warto ją odwiedzić, a chcąc uniknąć szukania miejsca parkingowego w Sandown, dojechać do Shanklin i stamtąd przejść się wzdłuż wybrzeża.

BBC best beach 2019 UK

Plaża roku 2019 UK

Ukryta w cichej zatoce piaszczysta plaża, molo, rozrywka dla najmłodszych i muzeum dinozaurów. Świetne miejsce do opalania się, do uprawiania sportów wodnych, spacerów czy szukania śladów dinozaurów.

W Sandown jest wszystko, czego potrzeba na wakacjach. Być może dlatego Magazyn BBC Countryfile wybrał plażę w Sandown plażą roku 2019 w Wielkiej Brytanii.

STEEPHILL COVE I VENTNOR

Plaża w Ventnor nie jest duża, ale nie jest też specjalnie oblegana – co jest o tyle dziwne, że to miejscowość głównie turystyczna. Możliwe, że plaża przegrywa konkurencję z innymi atrakcjami takimi jak ogrody botaniczne. Ventnor słynie z charakterystycznego mikroklimatu dalekiego od tego, co kojarzy nam się z Anglią. Część śródziemnomorskiej roślinności podziwiać można w trakcie spaceru, który bardzo polecam – do Steephill Cove.

Ventnor Beach IOW
Plaża w Ventnor

Malutka zatoczka Steephill to zbitek drewnianych chatek, łodek, klatek do połowu krabów i ludzi z iście karaibskim podejściem do życia. Wygląda jakby czas tam się zatrzymał i nigdy nie zamierzał ruszać. Można usiąść ze szklanką lokalnego piwa, delektować się świeżo złowionym krabem, a nawet zanocować w jednym z pokoi latarni.

BLACKGANG CHINE – mój faworyt na Isle of Wight

Jedna z moich ulubionych plaż mieści się w okolicy Blackgang Chine. Co ciekawe nie jest ona wymieniona w przewodniku po plażach wyspy. Może to jest powodem, dla którego jest ona prawie pusta. Z pewnością nie odejmuje jej to uroku.

IOW Blackgang
Plaża w okolicy Blackgang Chine, IOW

Do plaży dotarliśmy spacerem wzdłuż wybrzeża prowadzącym od latarni St.Catherine’s. Podejrzewam, że w czasie przypływu ta trasa może być niedostępna.

Watershoot Isle of Wight
Zatoka Watershoot, IOW, po drodze do plaży Blackgang

Droga powrotna prowadziła górą, przez lasy i wzgórza. Chociaż była może mniej ekscytująca, ale równie piękna.

Isle of Wight
W drodze z plaży Blackgang do St. Catherine’s