Ten drugi browar – Browar Obywatelski w Tychach

Tychy kojarzą się głównie z fabryką Fiata, oraz browarem produkującym piwo Tyskie oraz Książęce. Ten browar to Browar Książęcy, będący dzisiaj częścią Kompanii Piwowarskiej S.A. Mało kto wie, że w Tychach istniał drugi browar – Browar Obywatelski. Zapraszam Was dzisiaj, na wycieczkę po jego zabudowaniach.

TYSKI BROWAR OBYWATELSKI

Browar Obywatelski został wybudowany w latach 1895-1897 przez spółkę Brieger Aktien Brauerei-Gesellschaft w Tychach – mieście, w którym od setek lat z powodzeniem działał Browar Książęcy. Ciężko zgadnąć, czym spółka się kierowała, dość powiedzieć, że żadnej konkurencji nie było. Już w 1899 roku podpisano ugodę dotyczącą cen. Natomiast w 1918 roku dziewięćdziesiąt procent akcji Browaru Obywatelskiego było już w rękach zarządu książęco-pszczyńskiego.

Zabudowania nowego browaru powstały tuż przy istniejącej [dzięki książętom pszczyńskim] linii kolejowej, co znacznie ułatwiło najpierw budowę, a później wywóz warzonego piwa. Obok znajdował się również staw oraz ciek wodny, więc dostęp do wody – ważnego elementu przy produkcji piwa.

Produkcji w browarze zaprzestano w roku 1997.

Miłość do piwa nie tylko dzisiaj pozwala Tichauerowi na nowo cieszyć podniebienia, ale również uratowała zabudowania browaru. Pod koniec drugiej wojny światowej, kiedy Niemcy wycofywali się z terenu Śląska rozkaz wysadzenia zabudowań trafił do jednostki pochodzącej z Bawarii. Widocznie w pośpiechu nikt nie pomyślał, że ten lubujący się w piwie [Oktoberfest!] “naród” nie będzie miał serca podłożyć zapałki pod lont.

ZABUDOWANIA BROWARU OBYWATELSKIEGO

Infamous – często używane po angielsku, po polsku rzadziej słowo. Niesławny klub Tokarnia, to główne skojarzenie sporej grupy tyszan z współczesnym Browarem Obywatelskim. W weekendy hordy na wpół nagich i na wpół świadomych nastolatków ciągnęły tu z całej okolicy. Szczęśliwie ten okres browar ma już za sobą. Dzisiaj nadal sporadycznie organizowane są tu imprezy, ale dla zdecydowanie innej grupy docelowej.

Obecnie w budynku dawnej słodowni połączonej z suszarnią znajduje się centrum biznesowe IT Loft Park. Siedzibę znalazło tu kilka firm z gatunku korpo. W początkach istnienia w kompleksie budynków produkowano słód na potrzeby browaru i na sprzedaż. Słód w browarze produkowano metodą tradycyjną, przewracano ręcznie. Wieża z charakterystycznym kominem mieściła suszarnię ogniową. W późniejszych czasach słodownia była modernizowana, a produkcja unowocześniana.

Budynek słodowni

W browarze produkowano także własne beczki. Budynek bednarni to parterowy budynek stojący prostopadle do słodowni.

Budynek warzelni poznacie po wieży z zegarem. Znajdowały się tu kotły, w których słód był zacierany, w których powstawała brzęczka, trzy kadzie żelazne, śrutownia, młyn do śrutowania, wagi, , silnik i pasy transmisyjne. W budynku dawnej warzelni powstała galeria sztuki. Tichauer Art Gallery gościła na przykład dzieła Beksińskiego, czy Dudy Gracza.

Budynek dyrekcji powstał w 1896 roku jako budynek zarządu i stołówka. W okresie międzywojennym działało w nim stare kasyno, a następnie przekształcono budynek w mieszkalny. Najpierw znajdowały się tu pokoje gościnne i mieszkanie szofera dyrektora, następnie ulokowani zostali tu piwowarzy. W latach sześćdziesiątych XX wieku budynek odzyskał funkcje administracyjne.

Budynek dyrekcji

W budynkach browaru znajdują się również sale konferencyjne i koncertowe. Organizowane są eventy, sesje zdjęciowe, a obiekt wpisany jest na listę Szlaku Zabytków Techniki. Odbywają się tu festiwale mappingu.

W miejscu dawnej obrotnicy, gdzie spotykały się wchodzące na teren browaru i wychodzące z niego tory znajduje się staw z liliami i rybkami.

POWRÓT TICHAUERA

Dobrze wiemy, że Tychom z ich browarniczą historią, przydałoby się piwo, z którego można być dumnym. Browar Książęcy, cóż – Książęce się jakoś broni na tle i w przedziale cenowym. Niestety nie jestem pewna, czy Tichauer – to jest to coś.

Powrót do produkcji piwa Tichauer zawdzięczmy przypadkowi. Podczas renowacji browaru znaleziono recepturę produkcji pochodzącą z 1897 roku. Dlatego dzisiejsze piwo, warzone w tradycyjny sposób, powinno smakować jak ponad sto lat temu. Czyż nie brzmi to jak przeznaczenie? 🙂

Tichauer to piwo produkowane metodą dolnej fermentacji w otwartych kadziach. Proces produkcyjny jest tradycyjny – piwo dojrzewa i leżakuje odpowiednią ilość czasu. Filtrowane jest przez ziemię okrzemkową, co ma mu zapewniać wyjątkową klarowność.

Dostępne jest w czterech wariantach – lager, ciemne, weizen i free. Niestety nie jest produkowane na miejscu, a w Czechach. Znalazłam informację, że produkcją zajmuje się Litovel, gdzieś indziej, że Holba. Sam browar zdaje się uparcie milczeć na ten temat. Stąd nie spodziewajcie się wycieczki po funkcjonującym browarze – po taką, musicie udać się do księcia.

Tichauera można kupić w sklepach i na różnych targach [listę punktów znajdziecie na stronie], ale można go też spróbować na miejscu, w restauracji.

RESTAURACJA TICHAUER

Restauracja Tichauer to również obiekt znajdujący się na terenie browaru. Duża industrialna sala, czerwona cegła i drewno, kominek. Wnętrze chociaż duże, sprawia wrażenie przytulnego. Na ścianach wiszą obrazy z galerii. I podobno dają tu najlepsze steki w okolicy, a i torcik agrestowy wart jest uwagi. Więcej o tyskich restauracjach znajdziecie we wpisie Gdzie zjeść w Tychach.

Restauracja mieści się w budynku byłej stajni, garaży i stolarni. Nie jest jednak jedyną, w budynkach dawnego browaru. Tuż za terenem zabudowań stoi budynek byłego kasyna browarnianego. Wiadomości o nim na próżno szukać na stronie browaru, ponieważ ma innego właściciela. Dzisiaj mieści się w nim sala bankietowa restauracji Polonez, którą znajdziecie w budynku byłej restauracji Strzeleckiego na Starych Tychach.

FAMILIENWOHNHAUSER

Wzdłuż ulicy Browarnianej, czyli wzdłuż zabudowań Browaru Obywatelskiego zachowało się, w prawie niezmienionym stanie niewielkie osiedle mieszkaniowe. Znajdują się na nim domki, w których mieszkali pracownicy browaru. Jest to osiedle robotnicze często pomijane w zestawieniach [podobnie jak tyski Czułów].

Dom z osiedla widoczny na prawym, dolnym zdjęciu

Możesz również polubić