Korona Gór Polski – Czupel 934 m.n.p.m.
Korona Gór Polski to dwadzieścia osiem szczytów. Są to najwyższe szczyty każdego z górskich pasm Polski – w założeniu. W praktyce są to najwyższe szczyty z tych, na które w momencie ustalania listy prowadził oznakowany szlak turystyczny. Lista zatwierdzona została 13 grudnia 1997 roku.
Utworzono Klub Zdobywców Korony Gór Polski, do którego należy się zapisać, żeby dostać książeczkę zdobywcy oraz mieć szansę na zdobycie odznaki. Niestety liczą się tylko wejścia od przystąpienia do Klubu, dlatego w moim przypadku część szczytów będę musiała zdobyć ponownie. Czasami to przyjemność, czasami udręka – jak w przypadku Skrzycznego ? Potwierdzeniem wejścia jest zdjęcie ze szczytu z tabliczką oraz pieczątka z jednego z miejsc z listy zamieszczonej na stronie Klubu.
Szczyty Korony Gór Polski:
Rysy [wierzchołek graniczny] – Tatry – 2499 // 2. Babia Góra [wierzchołek graniczny] – Beskid Żywiecki – 1725 // 3. Śnieżka [wierzchołek graniczny] – Karkonosze – 1603 // 4. Śnieżnik [wierzchołek graniczny] – Masyw Śnieżnika – 1423 // 5. Tarnica – Bieszczady Zachodnie – 1346 // 6. Turbacz – Gorce – 1310 // 7. Radziejowa – Beskid Sądecki – 1266 // 8. Skrzyczne – Beskid Śląski – 1257 // 9. Mogielnica – Beskid Wyspowy – 1171 // 10. Wysoka Kopa – Góry Izerskie – 1126 // 11. Rudawiec [wierzchołek graniczny] – Góry Bialskie – 1106 // 12. Orlica [wierzchołek graniczny] – Góry Orlickie – 1084 // 13. Wysoka [Wysokie Skałki, wierzchołek graniczny] – Pieniny – 1050 // 14. Wielka Sowa – Góry Sowie – 1015 // 15. Lackowa [wierzchołek graniczny] – Beskid Niski – 997 // 16. Kowadło [wierzchołek graniczny] – Góry Złote – 989 // 17. Jagodna – Góry Bystrzyckie – 977 // 18. Skalnik – Rudawy Janowickie – 945 // 19. Waligóra – Góry Kamienne – 936 // 20. Czupel – Beskid Mały – 933 // 21. Szczeliniec Wielki – Góry Stołowe – 919 // 22. Lubomir – Beskid Makowski – 904 // 23. Biskupia Kopa [wierzchołek graniczny] – Góry Opawskie – 889 // 24. Chełmiec – Góry Wałbrzyskie – 850 // 25. Kłodzka Góra – Góry Bardzkie – 765 // 26. Skopiec – Góry Kaczawskie – 724 // 27. Ślęża – Masyw Ślęży – 718 // 28. Łysica – Góry Świętokrzyskie – 614
BESKID MAŁY
Czupel jest najwyższym szczytem Beskidu Małego. Według najnowszych pomiarów ma wysokość 930 m.n.p.m. Beskid Mały to pasmo graniczące z Beskidem Śląskim na zachodzie, Beskidem Makowskim na wschodzie i południu, a na północy z Pogórzem Śląskim i Wielickim. Pewnie spora część osób, nawet chodzących po górach, miałaby problem ze wskazaniem położenia tego pasma.
Beskid Mały podzielony jest na dwie części przez Sołę. W części zachodniej znajdziecie pasma Czupla i Magurki, wschodnia nazywana jest Beskidem Andrychowskim [kolejna nazwa, o której większość nie słyszała :)]. Jak spojrzycie na mapę, zauważycie, że chociaż szczyty w paśmie są niewysokie, to nazwę Mały, zawdzięcza zdecydowanie zajmowanej powierzchni.
SZLAKI NA CZUPEL
Podczas planowania tej wycieczki musiałam wziąć pod uwagę, że będziemy musieli dojechać komunikacją publiczną, więc rozważałam szlaki w pobliżu dworców i przystanków. Większość osób wybiera wejście z przełęczy Przegibek, ale tam można dojechać jedynie autem. Można za to autobusem nr 11 spod dworca głównego w Bielsku podjechać na Straconkę i stamtąd udać się na Przegibek, co powinno zająć około 30-40 minut. Rozkład jazdy 11 znajdziecie na stronie.
Poniżej znajdziecie różne opcje. Ze startem na Straconce, ale również ze startem na stacji PKP Bielsko Biała Mikuszowice.
Problem z powyższymi opcjami był taki, że zejścia i/lub wejścia wydawały się trochę za strome dla chorego kolana bez chrząstki i mazi. Poza tym – nadal nie mam kondycji 🙂 Dlatego zdecydowaliśmy się na opcję czwartą – dojazd do Bielsko Biała Główna, bus 11 z przystanku przy dworcu jadący na Straconkę, dalej szlak i zejście do Łodygowic, skąd pociągi na trasie powrotnej jechały wystarczająco często. Wyglądało to tak:
NASZE PRZEJŚCIE
Wszystko zostało zaplanowane, więc nie pozostało nic innego jak… Zmienić plan na ostatnią chwilę. A stało się to za sprawą znajomej, która akurat miała wolne miejsce w samochodzie i ochotę z nami się wybrać. W efekcie ruszyliśmy z Przełęczy Przegibek, z parkingu przy barze Gawra [Konarowa 15, Bielsko]. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i wróciliśmy.
Całość trasy w obie strony to niecałe dziesięć kilometrów, które pokonuje się wygodną trasą, bez większych stromizm, czy kamieniołomów. Po drodze znajdziecie schronisko na Magurce oraz punkt widokowy.
Po zaparkowaniu pod Gawrą, przechodzimy na drugą stronę ulicy i wchodzimy na szlak niebieski i nim spokojnie dojdziemy aż na Czupel.
Niedaleko do schroniska po prawej mijamy Chatę na Magurce – punkt gastronomiczny, który ma bardzo dobre opinie. My ją ominęliśmy i poszliśmy prosto do schroniska. Schronisko na Magurce to obiekt powstały w 1913 roku. Przysiedliśmy tam na małego Litovelka, żeby trochę rozciągnąć spacer w czasie i poszliśmy dalej.
Od schroniska do szczytu Czupla jest już praktycznie płasko. Po prawej rozglądajcie się za polaną – punktem widokowym. Będzie mniej więcej w połowie drogi między schroniskiem a Czuplem. Na mapie Google jest oznaczone, jako punkt widokowy. Na mapie turystycznej jako ruiny schroniska „Widok na Tatry”.
My byliśmy latem 2023 i sam szczyt był zarośnięty i pozbawiony widoków. Poznacie go po poukładanych kamieniach. Jest tam również słup z tabliczką i pieczątką.
Wejście na Czupel można sobie zaplanować po drodze, lub kiedy nie macie całego dnia czasu. Nie jest ciężkie, jest przyjemne i nie trwa długo.